czwartek, 02 maja 2024r.
Home Aktualności
Aktualności
"Agnieszka od ikon"

     Agnieszka Zaguła - urodzona w Rzeszowie, pochodząca z Kamienia, absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Rzeszowie oraz Studium Filozofii Klasycznej w Rzeszowie. W 2007 roku zdobyła dyplom magistra sztuki na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracę magisterską poświęciła zagadnieniu „Lalka w sztuce współczesnej.” Lalkarstwem artystycznym zajmowała się wiele lat. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne, między innymi w Rzeszowie, Tarnobrzegu, Kamieniu, Tyczynie. Od kilku lat zajmuje się renowacją zabytków (m.in. w Bazylice Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny OO. Bernardynów w Rzeszowie, w cerkwi w Smolniku nad Sanem, w kościele Św. Bartłomieja Apostoła w Staszowie, w kościele Św. Trójcy w Bogorii, w kościele Św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, w kościele Przemienienia Pańskiego w Wiśniowej, w cerkwi Św. Paraskewy w Radrużu). Doświadczenie zdobyte w pracy przy renowacji wykorzystuje w autorskiej pracowni pisania ikon. Specjalizuje się w starych technikach malarskich oraz tradycyjnych technikach pozłotniczych.Agnieszka Zaguła jest artystą plastykiem, pedagogiem, scenografem. Kiedyś była znana dzięki lalkom artystycznym, ale od paru lat zajmuje się ikonami. Farby do ikon przygotowuje samodzielnie, uciera temperę jajową z suchymi pigmentami i odrobiną białego wina. – tak jak robili to dawni mistrzowie ikonopisania. Wszystkie materiały użyte w procesie powstawania ikon pochodzą ze świata organicznego. Podobraziem dla ikon jest deska z drewna liściastego lub iglastego. Pasjonuje się klasycznymi technikami pozłotniczymi oraz średniowiecznymi technikami malarskimi.

     Zawsze pociągało mnie solidne rzemiosło. Pracuję z najbardziej szlachetnymi materiałami jakie można sobie wymarzyć: złoto, srebro i surowe drewno. Na specjalnie przygotowaną deskę nakładam zaprawę kredowo- klejową. Końcowy etap to nakładanie laserunkowo kolejnych warstw malarskich temperą jajową. Najbardziej pracochłonnym i odpowiedzialnym jest etap złoceń i srebrzeń. Większość ikon na wystawie jest srebrzona. Specjalizuję się w złoceniu na pulment. Jest to metoda wymagająca dużej precyzji i dyscypliny, ale przynosząca doskonałe efekty pozłotnicze.

     Jest autorką licznych wystaw indywidualnych, współpracuje m.in. z Muzeum Dobranocek, Teatrem Maska, MDK w Rzeszowie. W Rzeszowie ma własną pracownię plastyczną, od kilku lat jest zakochana w ikonie, w technikach wymagających precyzji, wiedzy i skupienia.

     Stworzona przez Agnieszkę ZagułęIkona “Saint Iggy Pop” to nie dzieło przypadku. Jest zagorzałą fanką “ojca chrzestnego punka”. Kilka lat temu była na jego koncercie w czeskiej Pradze, rzeszowiance udało się dotknąć artystę. Ikona została umieszczona na oficjalnym profilu Iggy'ego Popa, legendy światowego rocka. Profil Igg'yego Popa obserwuje w Internecie ponad 300 tysięcy osób. On świetnie nadaje się na przedstawienie go w formie ikony. Chodziło mi też o pomieszanie konwencji – wyjaśnia. Prace nad ikoną “świętego” Iggy’ego Popa trwały blisko rok, zgodnie z zasadami sztuki ikonopisania. Deska pokryta jest zaprawą kredowo-klejową. Ikona jest srebrzona czystym srebrem – metodą na pulment, grawerowana i laserowana. Srebro przez kilka miesięcy było niezabezpieczone żadnym środkiem, aby ładnie zoksydowało, czyli nabrało charakterystycznego nalotu – wspomina prace nad ikoną Agnieszka Zaguła. “Święta” ikona Iggy’ego Popa ma wymiary: 1,5 m x 0,7 m. – Jestem zaskoczona, że artysta ją dostrzegł. Tak samo jest zdziwiona pojawiającymi się oskarżeniami o rzekomą obrazę uczuć religijnych. To moja wizja artystyczna ikony punk rocka. Artystka mówi, że połączyła tu swoje dwie pasje - sztukę ikonopisania z muzyką rockową. W podobnym stylu tworzyli w przeszłości inni artyści.


     Została wyróżniona w Plebiscycie “Kobieta Przedsiębiorcza Podkarpacia” pod patronatem Marszałka Województwa Podkarpackiego.


Źródła:
Aktualności TVP 3 Rzeszów, Redakcja rzeszow-news.pl, Teatr Maska: wystawa Agnieszka-Zaguła-ikony, materiały własne artystki.


Tekst opracował Mirosłąw Piędel z Zarządem Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

 
Nowy Zarząd Gminnego Koła Polskiego Stronnictwa Ludowego w Kamieniu

     W dniu 29 listopada 2019 roku odbyło się nadzwyczajne zebranie Gminnego Koła Pol-skiego Stronnictwa Ludowego w Kamieniu, którego zadaniem było uporządkowanie i przywrócenie aktywności koła. W wyniku rozmów, dyskusji i głosowania, został powołany nowy zarząd, skład którego uformował się następująco:

Prezes - Paweł Gutowski
Wiceprezes - Stanisław Majczak
Sekretarz - Jan Orszak
Skarbnik - Justyna Piekut

Ponadto w skład zarządu weszli:
Józef Piekut - Kamień Górka
Marta Błądek - Kamień Prusina
Henryk Sądej - Kamień Prusina
Jacek Kucaba - Kamień Krzywa Wieś
Stanisław Korytko - Kamień Podlesie
Józef Piróg - Kamień Podlesie

 

     Podczas zebrania na ręce nowego prezesa Pawła Gutowskiego zostały przekazane dwa sztandary Gminnego Koła PSL w Kamieniu: pierwszy zabytkowy z 1933 roku oraz drugi współczesny. Nowy prezes zaproponował, aby poczynić starania w kierunku odnowienia sta-rego sztandaru koła, z racji jego historycznych walorów.

     Ma on wymiary 75x116 cm. Awers sztandaru jest koloru złotego, obszyty złotymi frędzlami. Na środku znajduje się wizerunek Matki Boskiej z Dzieciątkiem Jezus otoczony złotymi kłosami zboża. Na obwodzie kłosów zboża widnieje napis wykonany złotymi literami ,,Koło Stronnictwa Ludowego w Kamieniu”. W każdym z czterech rogów sztandaru umieszczone są dodatkowo po trzy złote kłosy.
     Rewers jest również koloru złotego. Centralne miejsce zajmują skrzyżowane cepy, grabie i kosa. Nad nimi jest wyszyty napis w kolorze zielonym ,,W jedności siła”, pod nimi ,,W organizacji zwycięstwo”. W czterech rogach sztandaru widnieją czterolistne koniczyny.
     Drzewiec sztandaru jest dwuczęściowy. Dolna część jest niestety bardzo zniszczona. Zwieńczenie górnego drzewca stanowi złoty, ozdobny puchar, a nad nim orzeł w koronie. Na drzewcu wbite jest 119 tarcz (gwoździ) z nazwiskami, w tym tarcza ówczesnego przywódcy ruchu ludowego Wincentego Witosa.

Więcej…
 
Prosimy o przekazanie 1% podatku

Towarzystwo Przyjaciół Kamienia jest organizacją pozarządową pożytku publicznego.

W zeznaniu podatkowym należy wpisać:

KRS 0000037454  i deklarowaną kwotę podatku.

 
Spotkanie członków TPK z pieśnią patriotyczną

     Przed rokiem obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Nową inicjatywą, jaką wtedy podjęło Towarzystwo Przyjaciół Kamienia, było spotkanie z pieśnią patriotyczną i wojskową. Najwyraźniej taka forma świętowania przypadła do gustu członkom TPK, skoro i w tym roku do tego pomysłu powrócono.


     25 listopada 2019 roku o godz. 18 członkowie oraz sympatycy TPK spotkali się po raz kolejny w świetlicy Domu Strażaka, aby uczcić to wielkie dzieło odrodzenia się polskiej państwowości. Dzieło, dodajmy, zrodzone z krwi żołnierskiej, mądrej polityki oraz - bądź co bądź - dobrej koniunktury politycznej w Europie i na świecie.


     Podobnie jak i w roku ubiegłym spotkanie rozpoczęło się od wykładu p. Grzegorza Bogunia. Przed rokiem przedstawił całą historię walki Polaków z zaborcami w wieku XIX oraz drogę do niepodległości w wieku XX. Tym razem jego niezmiernie ciekawy wykład przedstawiał niezwykle trudną sytuację Polski po odzyskaniu niepodległości. Prelekcja urozmaicona była pokazem slajdów, które pozwalały nam lepiej wczuć się w skomplikowane meandry ówczesnej polityki i trudne uwarunkowania gospodarcze. Pan Grzegorz Boguń wspomniał również o życiu naszych przodków w pierwszych latach niepodległości, wskazując, że rozwój tej ziemi związany był z rozbudową Centralnego Ośrodka Przemysłowego.

     Wykład, podobnie jak przed rokiem, był pierwszą częścią, spotkania. Druga część to już oczywiście wspólny śpiew. W tym roku organizatorzy postawili sobie bardzo wysoko poprzeczkę i znacznie zwiększyli repertuar pieśni, było ich bowiem prawie dwadzieścia. Wzorem ubiegłego roku przygotowali też specjalny, bardzo starannie i profesjonalnie przygotowany, śpiewnik. Oprawą muzyczną zajął się p. Zbigniew Dudek, który zaaranżował wszystkie utwory i akompaniował w trakcie śpiewania. Każda z pieśni była zapowiadana przez prowadzącego koncert Sławomira Ożoga. Na koniec w postawie stojącej zaśpiewano „Rotę”, cale spotkanie zaś zakończone zostało odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”.


     Jak się okazało po raz kolejny, wspólny śpiew to znakomita forma świętowania, czego najlepszym dowodem jest fakt zwiększenia liczby śpiewanych utworów oraz tak duża frekwencja.

     Wyrazy podziękowania składamy tym członkom Towarzystwa Przyjaciół Kamienia, którzy przybyli na to wspólne świętowanie, a szczególnie gościom honorowym, bowiem, podobnie jak przed rokiem, swą obecnością zaszczycili nas: ksiądz proboszcz Marian Gwizdak, Wójt Gminy Kamień Ryszard Bugiel, Przewodniczący Rady Gminy Kamień Mirosław Piędel oraz Przewodniczący Rady Powiatu Rzeszowskiego Jerzy Bednarz.

opracował dr Sławomir Ożóg

 
Przebieg prac przy budowie pomnika w Dublach - Październik 2019 r.

 

 

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 6 z 15

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 75 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS