niedziela, 21 lipca 2024r.
Home Listy Czytelników
Listy Czytelników

          Ostatnimi czasy dostajemy od Was- naszych gości, e-maile z różnymi informacjami, podziękowaniami i uwagami.

            Postanowiliśmy więc dodać nową zakładkę z otrzymanymi od Was listami. Przeglądając stare fotografie z naszej galerii i czytając na stronie artykuły, rozpoznajecie swoją rodzinę, sąsiadów i znajome okolice, a następnie wysyłacie nam swoje własne spostrzeżenia. Serdecznie Wam za to dziękujemy! Zachęcamy do współtworzenia naszej strony internetowej i przesyłania wszelkich informacji, uwag, opisów zdjęć i materiałów.


            W tym dziale będziemy umieszczać Wasze listy z materiałami, uwagami, wszelkie prośby i podziękowania. Jeśli macie jakiekolwiek materiały, informacje lub chcielibyście coś umieścić na naszej stronie, możecie wszystko to przesłać na adresy mailowe znajdujące się w dziale Kontakt lub za pomocą FORMULARZA KONTAKTOWEGOPodziękowania

     Szanowny Panie Przewodniczący Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Kamienia,

     bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie, na spotkanie w dniu 12 maja br.

     Niestety moje obowiązki i praca w Rzymie w Kongregacji Nauki Wiary, nie pozwalają mi w tym dniu być osobiście na spotkaniu tych wszystkich, którym losy naszej miejscowości nie są obojętne, a wręcz przeciwnie są dumni, że są związani z ta królewską miejscowością.

     Uprzejmie informuję, że w wydawnictwie, jest złożona i oczekuje na publikacje moja monografia: "Wieś i parafia Kamień w latach 1907-1939. Społeczność – religia – kultura". Ponadto osobiście dotarłem do aktu lokacyjnego naszej miejscowości, który znajduje się w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu i jestem na etapie dokładnego tłumaczenia z języka łacińskiego na język polski.

     Z należnym szacunkiem i miłą pamięcią,

Marek Story

 
List Pana Janusza Ogińskiego III

Witam Panie Józefie!

     Zgodnie z obietnicą przesyłam przetłumaczony na język polski akt lokacji wsi Kamień w dawnym woj. sandomierskim. Translokacji z łaciny na język polski dokonał na moje zlecenie p. Robert Sochań. Wyrażam zgodę na jego publikację na stronie internetowej Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Proszę jedynie, by podać, że materiał ten pochodzi z książki "Ziemia Niżańska" mojego autorstwa wydanej przez Wydawnictwo Sztafeta w Stalowej Woli w 2018 roku.

     Nadmieniam, że książka ta (teraz pt. "Powiat Niżański") zostanie wznowiona jeszcze w tym roku. Są już bardzo zaawansowane prace wydawnicze. Większość nakładu zamówiło już starostwo powiatowe w Nisku, ale kilkadziesiąt egzemplarzy trafi do księgarń w Nisku i Stalowej Woli. Jeśli TPK będzie zainteresowane tą publikacją, to proszę mnie o tym poinformować - wydawnictwo zarezerwuje żądaną ilość książek.

Z poważaniem

Janusz Ogiński

 

11.08.2022

 
List Pana Władysława Wąsika

     Z inicjatywy wielce szanownego Józefa Czubata udało się nam pozyskać z Pracowni Reprograficznej Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu skany z oryginału rękopisu (sygn. 9644/II) wykonanego w XVIII wieku odpisu dokumentu z 1578 roku związanego ze wsią Kamień w dawnym powiecie Sandomierski z dokumentu lokacyjnego Stefana Batorego, które przekazuję na rzecz i do wykorzystania przez Towarzystwo Przyjaciół Kamienia.

     Jednocześnie z okazji tej wyjątkowej rocznicy 444 lat życzę moim rodakom wszelkiej pomyślności w życiu na tej ukochanej ziemi Lasowiaków!

 

Władysław Wąsik

Wrocław, dnia 19 sierpnia 2022 r.

 
List Pana Janusza Ogińskiego II

Pozdrowienia z Niska

 

Witam Pana bardzo serdecznie.

Cieszę się, że moja korespondencja dotarła do Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Życzę ciekawej lektury (tzn. polecanych książek). Chcę podkreślić, że wieś Kamień ma powody do satysfakcji, bo jest jedną z nielicznych w Polsce, która może poszczyć się zachowanym aktem lokacyjnym. Akt ten to wyjątkowy dokument, wiele wnosi do historii nie tylko Kamienia, ale też całego regionu.

Z poważaniem

Janusz Ogiński

 

14.07.2022

 
List Pana Janusza Ogińskiego

Szanowny Pan

Józef Czubat

Prezes Towarzystwa

Przyjaciół Kamienia

 

     Nazywam się Janusz Ogiński, mieszkam w Nisku. Wczoraj, zupełnie przypadkiem, trafiłem na stronę internetową TPK. Tam przeczytałem informację o moim artykule "Bezwzględny ciemiężca czy raczej dobrodziej" zamieszczonym niegdyś w Tygodniku Sztafeta. Oczywiście jest mi bardzo miło z tego powodu. Przy tej okazji chciałbym dodać, że w 2018 roku ukazała się moja książka pt. Ziemia Niżańska. W tej publikacji jest znacznie więcej informacji o Kamieniu, m.in. na końcu książki jest zamieszczony pełny tekst (przetłumaczony na język polski) lokacyjny wsi Kamień z roku 1578, a także zdjęcie tego aktu (Kopiariusz przywilejów starostwa sandomierskiego, rkps 9644/II). Książka ta jest już nieosiągalna, ale wiem, że w Gminnej Bibliotece Publicznej w Kamieniu jest na pewno (zadbałem o to). Niedawno ukazała się też książka, którą napisałem razem z Ewą Krzyżek, o tytule "Resseguierowie z Niska, mity i fakty". Tam też jest sporo informacji o Kamieniu. Książka jest dostępna w księgarniach w Nisku.

 

Z poważaniem

Janusz Ogiński

 
« PoczątekPoprzednia12345NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 5

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS