piątek, 19 kwietnia 2024r.
Home Aktualności
Aktualności
Kalendarz Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Szanowni Państwo,

prezentowany "Kalendarz" wydano dzięki wsparciu finansowemu Przedsiębiorcy Pana Stanisława Bednarza.

 

 

Loading ...

 
Twórczość Rozalii Grażyny Czekały

     Artystka ludowa Rozalia Grażyna Czekała pochodząca z Kamienia, córka Antoniego i Marii Kuryś, urodzona w Krzywej Wsi, gmina Kamień, zamieszkała obecnie w Gogolinie przesłała zdjęcia swoich prac:

     "Przesyłam po parę zdjęć z moich dziedzin twórczości ludowej tj.kroszonkarstwo, malowanie porcelany opolskim wzorem ludowym oraz bombek świątecznych. Eksponaty wyeksponowałam w mojej Izbie Twórczośi Ludowej, w której wyposażenie - stół, ławy, krzesła, skrzynia ludowa, półki, belki sufitowe, drzwi wymalowałam opolskim wzorem."

 

Więcej zdjec znajduje się w Galerii

 
Szanowni Państwo ! ! !

     Mam wielką przyjemność zawiadomić Państwa o niezwykle ważnym dla nas wydarzeniu literackim. Jest już w sprzedaży książka Jana Kutyły „Słownik gwary lasowiackiej Kamienia i okolicy”.

     Słownik ten zawiera kilkanaście tysięcy słów, tych które słyszymy do dziś w Kamieniu, ale i wiele innych, które pamiętamy, jako wypowiadane przez naszych rodziców czy dziadków. Pozwala on dostrzec i uświadomić sobie bogactwo naszej ludowej kultury w sferze językowej.

     Jakże interesujące jest poprzez lekturę Słownika prześledzenie znaczenia tak wielu słów gwarowych, niekiedy przypomnieć sobie te zapomniane, czy utrwalić te, które jeszcze funkcjonują w naszych rodzinach.

     Pragnę wyrazić w tym miejscu dla Pana dr. Jana Kutyły wyrazy uznania podziękowania za dzieło, które w tak doniosły sposób pozwoliło nam mieszkańcom Kamienia, tym obecnym jaki i tym rozsianym po całym świecie, powrócić do korzeni kamieńskiego języka.

     „Słownik gwary lasowiackiej Kamienia i okolicy” można nabyć w siedzibie Towarzystwa.

 

Zarząd Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

 
Powstaje nowa książka o historii Kamienia

     Zapewne wszyscy czytelnicy i sympatycy naszej strony internetowej zapoznali się z publikowanymi na niej artykułami autorstwa pana Sławomira Kułacza. Pochodzący z Leżajska autor jest językoznawcą, doktorantem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego, a prywatnie historykiem, popularyzatorem i znawcą historii okresu I wojny światowej. Jego zainteresowanie naszą miejscowością i gminą rozpoczęło się kilka lat temu od próby wyjaśnienia okoliczności powstania kwatery żołnierskiej na cmentarzu w Kamieniu. Efektem pracy była publikacja dwóch artykułów (Cmentarz dwóch wojen, „Biuletyn DWS.org.pl” nr 7 – zima 2010, s. 38–39 oraz Kwatera Tyrolskich Strzelców Cesarskich w Kamieniu, „Skarby Podkarpackie” nr 2 (27) 2011, s. 20–21). W związku z setną rocznicą wybuchu I wojny światowej i największych starć zbrojnych prowadzonych na tych terenach nastąpił prawdziwy „wysyp” różnego rodzaju publikacji, pojawiły się nowe, nieznane wcześniej informacje, także dotyczące wspomnianej kwatery żołnierskiej. Pan Sławomir Kułacz uwzględniając odnalezione przez siebie nowe fakty i dokumenty powrócił do tematyki Kamienia i przygotował nową, pełniejszą wersję artykułu, którą podzielił się z młodzieżą naszego gimnazjum i liceum oraz zaproszonymi gośćmi podczas wykładu wygłoszonego 17 maja 2016 r. w Zespole Szkół w Kamieniu.

     Spotkanie rozpoczął pan Józef Czubat – prezes Towarzystwa Przyjaciół Kamienia, który przedstawił prelegenta i powitał gości przybyłych na spotkanie w osobach przewodniczącego Rady Gminy Kamień pana Mirosława Piędla, sekretarza Gminy Kamień pana Jerzego Bednarza, pani Małgorzaty Januszewskiej – dyrektor Szkoły Podstawowej w Kamieniu-Prusinie oraz dyrektora Zespołu Szkół w Kamieniu pana Józefa Łacha.

     Pan Sławomir Kułacz przedstawił zgromadzonej publiczności wykład ilustrowany prezentacją multimedialną pt. „Kwatera żołnierska z okresu I wojny światowej w Kamieniu", poprzedzony wprowadzeniem na temat działań zbrojnych prowadzonych na naszym terenie podczas I wojny światowej. Po  wykładzie przyszedł czas na pytania ze strony słuchaczy i luźną dyskusję.

     Opublikowany później na łamach naszej strony internetowej artykuł stał się zaczynem większego projektu. Pan Sławomir Kułacz podjął się opracowania w formie książkowej tematu I wojny światowej w Kamieniu i najbliższej okolicy. Towarzystwo Przyjaciół Kamienia poprzez prezesa – pana Józefa Czubata przyjęło z radością propozycję i obiecało panu Sławomirowi wsparcie finansowe w wydaniu książki. Pomoc zadeklarował także Wójt Gminy Kamień pan Ryszard Bugiel i Prezes Banku Spółdzielczego pani Alicja Hawro. W trakcie wakacji pan Kułacz odwiedził kilkakrotnie Kamień zbierając informacje do publikacji, której przygotowanie jest już mocno zaawansowane.

     Autor planuje wydanie książki jesienią. Uchylając rąbka tajemnicy, w książce możemy się spodziewać opisu działań zbrojnych w najbliższej okolicy, śladów I wojny światowej w naszej gminie m.in. nieco zagmatwane okoliczności powstania mogiły w tzw. „Mulowych krzaczkach” w Łowisku oraz listy mieszkańców Kamienia poległych podczas I wojny światowej.

     Podkreślić należy, że dzieje wspomnianego okresu są bardzo zaniedbane w lokalnej i regionalnej historiografii, najczęściej pomijane krótkimi, niewiele znaczącymi wzmiankami, dlatego dziękując autorowi za podjęcie pracy, z niecierpliwością czekamy na nową pozycję w kamieńskiej bibliografii.

Grzegorz Boguń

 
Szanowni Państwo!!!

Prosimy o wsparcie działalności Towarzystwa Przyjaciół Kamienia o 1% podatku.

     Uprzejmie informujemy, że możecie Państwo wesprzeć finansowo działalność Towarzystwa Przyjaciół Kamienia poprzez przekazanie 1 % podatku za 2015 rok. Otrzymane od Państwa pieniądze pozwolą nam na sfinansowanie podejmowanych przez nas działań i projektów.

     Jesteśmy zarejestrowani jako organizacja pożytku publicznego w rejestrze sądowym pod numerem KSR 0000037454.

     Jeżeli Państwo mają chęć współfinansowania naszych przedsięwzięć prosimy o wpisanie w zeznaniu podatkowym za 2015 rok :

* numer naszego KSR 0000037454,

* kwotę wsparcia,

* można wskazać cel szczególny,

* można wyrazić zgodę na podanie swojego nazwiska imienia i adres organizacji tj. Towarzystwu Przyjaciół Kamienia co pozwoli nam poinformować czytelników strony internetowej o otrzymanej pomocy.

 

     Emeryci i renciści również mogą przekazać 1% swojego podatku dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia. Należy na podstawie otrzymanego z ZUS - PIT 40A wypełnić PIT -37, oraz zadeklarować przekazanie 1% podatku na KRS-0000037454.

 

     Wypełniony PIT można przesłać pocztą elektroniczna lub poczta do Urzędu Skarbowego.

 

     Dziękujemy za okazaną hojność. Szczegółową informacje dotyczącą wielkości otrzymanych wpłat i poniesionych kosztach umieścimy na stronie internetowej Towarzystwa. Szczegółowe informacje można uzyskać pod nr telefonu 693709567, 605107029.

 

Zarząd i Członkowie

Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Kamień, 29 stycznia 2016 rok

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 9 z 15

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 31 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS