wtorek, 14 maja 2024r.
Home Wspomnienia "Piela z muru" wspomnienie o Józefie Bolesławie Pieli
"Piela z muru" wspomnienie o Józefie Bolesławie Pieli

 

Piela Bolesław     Urodził się 15 marca 1913 roku jako syn gospodarzy Jana i Franciszki w Kamieniu Prusinie. Wszyscy znamy go jako Bolka Pielę. Był zdolnym i inteligentnym uczniem, więc po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Kamieniu, jako jeden z nielicznych w tych czasach, kontynuował naukę w Gimnazjum w Nisku, gdzie uzyskał tzw. małą maturę. Był także, przed II Wojna Światową, przedstawicielem młodzieży naszej wsi przy Parafii Rzymsko-Katolickiej w Kamieniu. Chyba jako jedyny po uzyskaniu wykształcenia powrócił do rodzinnej wsi, gdzie do końca życia prowadził gospodarstwo rolne odziedziczone po rodzicach.

 

     Był prekursorem aktywnego uprawiania sportu w Kamieniu. Założył drużynę piłki siatkowej, razem z kolegami kupili piłkę, a siatkę wypletli sami z dostępnego im sznurka. Był to rok 1928. Grał także w drużynie piłki nożnej, w pamiętnym meczu z 1958 roku przegrali jednak bardzo wysoko z drużyną z Niska. Zainteresowanie sportem przełożyło się na działalność społeczną Józefa Bolesława Pieli, w 1968 roku był on współzałożycielem i pierwszym prezesem Ludowego Zespołu Sportowego "Tornado"

 

     Józef Bolesław Piela znany był jako gospodarz nowoczesny i otwarty na postęp w rolnictwie, brał udział w szkoleniach dla rolników, czytał fachowa literaturę. Jako jeden z pierwszych kupuje maszyny rolnicze, wprowadza uprawy roślin przemysłowych (len, buraki cukrowe, bobik, koniczynę nasienną). Jako pierwszy w Kamieniu wybudował murowany dom, stąd jego przydomek "Piela z muru".

     Z całą pewnością jego postawa była wzorem dla innych i przyczyniła się do rozwoju wsi, za jego życia powstały takie inwestycje wiejskie jak elektryfikacja, melioracja, zbudowano wodociągi, cegielnię, tartak, lecznicę dla zwierząt, obiekty handlowe, ośrodek zdrowia i inne.

     Ceniony za osiągnięcia zawodowe został pierwszym i wieloletnim prezesem Kółka Rolniczego w Kamieniu, które było pierwszym tego typu zakładem w powiecie niżańskim. Razem z Józefem Skomro założyli w Kamieniu Spółdzielnię Mleczarską, która stała się podstawą utworzenia Powiatowej Spółdzielni Mleczarskiej w Nisku. W obu tych zakładach Józef Bolesław Piela pełnił funkcje prezesa. Brał aktywny udział w tworzeniu Banku Spółdzielczego i Gminnej Spółdzielni w Kamieniu, pracując w nich potem jako przewodniczący Rady Nadzorczej i członek zarządu.

 

     Znany w Kamieniu i powiecie niżańskim z ciekawych wypowiedzi i dyskusji które nie zawsze podobały się władzom powiatu czy województwa, ale przynosiły efekty. Potrafił umiejętnie walczyć o sprawy rolników, o rozwój sportu, oświaty i kultury.

 

     Był obiektywny, stały w poglądach, nie zabiegał o osobiste korzyści. Będąc członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego nie zawsze zgadzał się decyzjami władz nadrzędnych i ich polityka, dlatego często był niedoceniany i szykanowany np. nie otrzymał odznaczeń państwowych o które wnioskowały władze gminy nie akceptowano by kandydował do rad wyższego szczebla, szukano błędów w jego pracy których nigdy nie znaleziono.

 

     Zdjęcie rodzinne. Z prawej strony córka Wanda ze swoim synem Adamem(wnuczek Bolesława), nieżej wnuczka Ela z obrazkiem komunijnym i wnuczka Edytka, z lewej córka Czesława, wnuczek Andrzejek i kuzynka z dzieckiemJózef Bolesław Piela był nie tylko wzorem społecznika, ale także przykładnym mężem i kochającym ojcem. Razem z żoną Walerią, z domu Mazur wychował i wykształcił 3 córki, Wandę, Czesławę i Marię. Najmłodsza z nich wspomina  "wiele czasu poświęcał dla domu, dbał by dom był oazą dla całej rodziny; był człowiekiem o bardzo bogatej i pięknej osobowości". Doceniając jego chrześcijańską postawę wyznaczono go w 1966 roku na przewodniczącego delegacji witającej biskupa na uroczystościach z okazji 1000.lecia chrześcijaństwa w Polsce.

 

 

Kamień, 22 grudnia 2009r.

Opracował: Józef Czubat

 

 

Kto jest online


     Naszą witrynę przegląda teraz 234 gości 

Wsparcie działalności

 

Towarzystwo  Przyjaciół   Kamienia

 jest organizacją pożytku publicznego.

Można przekazać 1,5 % podatku

 W zeznaniu podatkowym należy wpisać:   KRS - 000 0037454

i deklarowaną kwotę podatku.

 

Wypełnij PIT on-line i przekaż 1.5% dla Towarzystwa Przyjaciół Kamienia

Copyright ? 2010 Towarzystwo Przyjaciół Kamienia. Design KrS, Valid XHTML, CSS